Rajka - najobľúbenejšie miesto na bývanie

08.11.2024

Obec Rajka bez diskusie patrí medzi Slovákmi k najobľúbenejšej a najvyhľadávanejšej destinácii na bývanie spomedzi všetkých prihraničných častí Maďarska a to vďaka jej výbornej polohe. Nachádza sa len 20 minút cesty autom od nášho hlavného mesta a len 1 km od hraníc.

História

Podľa Geografického etymologického slovníka Lajosa Kissa sa názov obce prvýkrát objavil v písomných prameňoch v roku 1297 v podobe Royka. 

Prvá zmienka o kostole pochádza z roku 1313 a z tohto obdobia môže pochádzať aj prechodný románsko-gotický štýl veže. V roku 1352 daroval uhorský a poľský kráľ Ludovít I. celý dvorný pozemok Hermannovi Schwartzovi dôstojníkovi magyaróvárskej hradnej stráže , ktorý ho vo svojej listine spomína ako Villa Rajk.

V roku 1683 Turci ustupujúci z obliehania Viedne Rajku vypálili.

V 18. storočí boli hlavní obyvatelia prevažne Nemci. Matej Bel Rajku opísal ako úctyhodné poľnohospodárske mestečko. V roku 1755 sa tu narodil aj Ádám Liszt, starý otec maďarského skladateľa Ferenca Liszta, ktorý tu žil do svojich dvadsiatich rokov. 

V roku 1867 sa obec stala centrom bývalého okresu Rajka. Bola tu zriadená železničná stanica, pošta a telegrafný úrad. 

Po Trianone prestala byť Rajka sídlom okresu. Počas druhej svetovej vojny Nemci vyhodili do vzduchu most cez Malý Dunaj, ktorý spájal Rajku s Dunakiliti. Na parížskych mierových rokovaniach československá strana žiadala o odovzdanie obce ako súčasti bratislavského predmostia, ale nebolo jej vyhovené. Na jar 1946 bola väčšina nemeckého obyvateľstva, 859 osôb, vysídlená. 

V roku 2007 boli so vstúpením Maďarska do Schengenského priestoru zrušené hraničné kontroly, čo zvýšilo popularitu obce pre obyvateľov Bratislavy. Počet slovenských obyvateľov v obci sa začal zvyšovať v rokoch 2004–2007. V roku 2012 tu bola polovica obyvateľov už slovenskej národnosti a v roku 2022 ich tu žilo už takmer 70 %. 

Súčasnosť

V Rajke žije cez 5000 obyvateľov, jej národnostné zloženie je veľmi bohaté. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 2022 tu žilo 63,2 % Slovákov, 37,2 % Maďarov a 3 % Nemcov. Ďalej tu žili v menšine i Chorváti, Česi a Židia. 

Obec, ktorá sa nedávno rozrástla na 5 000 obyvateľov vďaka blízkosti bratislavskej aglomerácie, je prvou maďarskou obcou od druhej svetovej vojny, v ktorej žije väčšina obyvateľov slovenskej národnosti. Od zrušenia hraníc medzi oboma krajinami ľahšia mobilita podnietila suburbanizáciu najmä z ekonomických dôvodov. Občania sa sťahujú z Bratislavy najmä kvôli lacnejším životným nákladom (najmä cenovo dostupným nehnuteľnostiam). Obec poskytuje aj viac pracovných príležitostí pre ľudí, ktorí tu žili.

Prečo si vybrať na bývanie Rajku

Jedným z najväčších benefitov bývania v Rajke je cenovo dostupné bývanie, kedy môžete vymeniť bývanie v byte za komfortnejšie, pohodlnejšie a pokojnejšie bývanie v rodinnom dome s minimálnymi režijnými nákladmi. Rajka je zároveň na skok od Bratislavy, výhodou je diaľničné spojenie s hlavným mestom, kde sa do centra dostanete už za 20 minút cesty autom. S Bratislavou je Rajka v súčasnosti spojená už aj vlakovým a autobusovým spojením. 

V Rajke nájdete kompletnú občiansku vybavenosť. V obci sa nachádza materská škola, základná škola, zdravotné stredisko, reštaurácie, obchody, pekáreň, veterinár, posilňovňa a ďalšie služby.

Rajka je obklopená prírodou, lužnými lesmi, v ktorých sú ukryté úžasné Dunajské ramená. Rajka je s Bratislavou, ale aj s najbližším susedným mestom Mosonmagyaróvár spojená cyklotrasou. V Mosonmagyaróvári okrem iného nájdete aj obľúbené termálne kúpele.

V Rajke viete nájsť pohodlné bývanie mestského typu v symbióze s okolitou prírodou a zároveň s komfortným spojením s Bratislavou.